2024. március 4., hétfő

Szimbiózisban a vállalkozással - Bacskai Adriennel, a Buborék Fejlesztőház vezetőjével beszélgetek



Bacskai Adriennel beszélgetek, a Buborék Fejlesztőház vezetőjével elvekről, lelkiismeretről, kötelességről és hogy mindez hogy fér össze az üzleti racionalitással.

Bacskai Adrienn, Ada gyógypedagógus, mozgásterapeuta, 3 gyerek édesanyja. A gondoskodás, az odafigyelés a vérében van. Hamar rá ébredt, hogy mások segítése lesz az ő útja, szívügye lett a gyerekek fejlesztése. Tanult a Pető Intézetben, de végül az ELTE-n végzett gyógypedagógusként. Dolgozott önkormányzati és magán szférában is.

2009-ben alapította a Buborék Fejlesztő- és Játszóház férje támogatásával. Azóta rengeteg gyerek fordult meg a Bubiban ügyesedni, okosodni csecsemőtől iskolásokig. Sokféle szakember segíti őket, családjaikat, heti 100 gyerek 15 év alatt több mint 1500 család fordult meg náluk különböző foglalkozásokon. 2011-től bölcsőde is kapcsolódott a fejlesztőházhoz.

A gazdasági körülmények miatt az utóbbi néhány hónapban felére csökkent a látogatottság, és gyökeresen átalakult a Bubi működése, csapata. Ada ezekben a nehéz időkben is kitart az elvei, a gyerekek és a Bubi mellett. Nem adja fel: nem szokása.

Hallgassátok Spotify-on, Youtube-on, Podcast.hu vagy Apple Podcaston.

„Én vagyok a Bubi. Sokszor azt mondom, hogy én vagyok a Bubi. Ami történik a Buiban, az mind velem történik, az mind én vagyok.”

„Nem így születtem, hogy vállalkozó legyek. Én óvónéni akartam lenni.”

„Vesszőparipám, hogy nem javítunk gyerekeket, mint egy szervízben, hanem a szülőkkel együtt dolgozunk. Eszközt adok nekik, a kompetenciájukban erősítem meg, esetleg egy döntést segítek nekik meghozni. A szülővel is dolgozom, meg a gyerekkel is dolgozom.”


Linkek, jegyzetek

Buborék Fejlesztőház: www.buborekjatszo.hu

TSMT: Tervezett SzenzoMotoros Tréning - Mozgásterápia, amely az idegrendszerre gyakorolt hatása révén újra huzalozza a neurológiai alapokat. Segíti a mozgáskoordináció, az egyensúly fejlődését és sok fontos részképességet fejleszt, ami elősegíti az iskolai beválást is.

DSZIT: Dinamikus Szenzoros Integrációs Terápia - Komplex terápiás módszer, amely a benne résztvevő gyermekeknek izgalmas játéklehetőségeket nyújt, amelyek segítségével éretlen, vagy egyes területeken nem megfelelően működő idegrendszerüket saját aktív részvételükkel, önszántukból, egyéni utakon járva fejleszthetik.

Szockom fejlesztés: szociális kommunikáció fejlesztése

GTD „Getting Things Done” módszer - David Allan tanácsadó, coach nevéhez fűződő idő/feladatmenedzsment rendszer

Timeline

1:37     Ada - Bubi Szimbiózis
„Én vagyok a Bubi. Sokszor azt mondom, hogy én vagyok a Bubi. Ami történik a Buiban, az mind velem történik, az mind én vagyok.”
3:38     Hogyan választod ki a kollégákat?
8:20      Bubi kezdetek – hogyan lettél vállalkozó?
 
„Nem így születtem, hogy vállalkozó legyek. Én óvónéni akartam lenni.”
„Nem javítunk gyerekeket, mint egy szervízben, hanem a szülőkkel együtt dolgozunk.”


22:50 Átalakulás, miért vált szükségessé az átalakulás?
32:15 Delegálás vs. kontroll mánia
34:32 A munkáltató felelőssége, segítő szakember felelőssége

„Ha a Bubiban valami történik, akkor azért én vagyok a felelős. Mindegy, hogy ki csinálta vagy okozta, az én felelősségem, és tartanom kell a hátam.”
„Egy gyermek fejlődése semmilyen formában nem lehet kizárólag a szakember felelőssége. A szülő felelőssége, hogy milyen fajta fejlesztésre viszi a gyerekét, hányszor viszi el, csinálja, nem csinálja, mik a priorit ások. Neki kell meghozni a döntést, hogy melyik irányba indul.”
„Nem a gyereket javítom meg, hanem a szülőnek segítek – eszközt adok neki, a kompetenciájában erősítem meg, egy döntést segítek neki meghozni. A szülővel is dolgozom, meg a gyerekkel is dolgozom.”

38:45 Határok

„A gyerekek nem tüntetnek, hanem tünetelnek. Nagy tanítók a gyerek, jó kis tükröt tartanak, és visszajeleznek rögtön, ha valamin változtatni kell. Vagy ha valami jó, akkor is.”
„Azt láttam, hogy a családunk nem működik. (…) Egy párterápián voltunk, ahol a pszichológus azt mondta, hogy ez kérem széteső családmodell - én nem akarok széteső családmodellben élni. Ez nagyon erős pofon volt. Ott elkezdtem határokat húzni.”

42:00 Autizmus specifikus módszerek menedzsereknek, családoknak
44:48 Volt olyan, hogy abba akartad hagyni?

„Általában akkor érzem, hogy ezt nem csinálom tovább, amikor olyan kudarc jön szembe, hogy teljesen tehetetlen vagyok. Látom, hogy egy gyereknek mire lenne szüksége, és közben a család valami más döntést hoz. Ebben is egy csomót formálódta. Most már anyaként tudom, hogy igen, néha hozunk elképesztő döntéseket, mert van gyerekünk. Néha kell olyan döntéseket hoznunk, ami a Bubi Fejlesztőház vezetőjének nem fog tetszeni. Attól még mehetünk tovább.”
„Az én nagy válságaim ahhoz kapcsolódnak, amikor a kollégák nem értették meg, hogy egyszerűen nincs már mit beletenni. Nincs több erőm, idő, pénzem, amit bele tudok tenni. (…) Én mindent megadok, mindent megteszek, és még a sokadik bőrt is le akarják húzni rólam.”

47:56 Mire vagy a legbüszkébb?

„Az a jó ebben a munkában, hogy minden nap van egy kis csillogás.”

50:00 Kinek a véleménye számít?

„Én szeretek megfelelni – általában mindenkinek. És ez elég nehéz. De már ezen is igyekszem dolgozni. Leginkább annak kéne fontosnak lenni, hogy magamnak megfeleljek. Ha magammal el tudok számolni, annak igazából elégnek kéne lenni. Ez néha már tud működni.”
„Nem mindig a tökéletes a tökéletes. Az elég jó is elég tud lenni.”


54:38 Mit csinálnál másképp? Bukták és tanuló pénz
57:09 Idei és hosszabb távú tervek

www.uvegcipo-diy.hu
www.gyongy.berta.hu

Hangmérnök: Vincze Tamás

Zene: Cooking by Alex-Productions | https://onsound.eu/ Music promoted by https://www.chosic.com/free-music/all/ Creative Commons CC BY 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése